Atopowe zapalenie skóry u niemowląt

By | 5 maja 2017

Atopowe zapalenie skóry u niemowlątAtopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba diagnozowana jest nie tylko u dorosłych, ale także, coraz częściej, u dzieci. Nie ma lekarstwa, które umożliwiłoby jej całkowite wyleczenie, jednak odpowiednie traktowanie problematycznej skóry pozwala zminimalizować objawy. Jak rozpoznać AZS u dzieci i jak pielęgnować delikatną skórę niemowlęcia?

AZS u niemowląt – objawy i rozpoznanie

Na atopowe zapalenie skóry choruje już co piąty mieszkaniec Ziemi. Choroba najczęściej dotyka osoby żyjące na Zachodzie – w Europie lub w USA. Częściej objawia się u dziewczynek niż u chłopców.
Jej pierwsze objawy mogą ujawnić się już w dzieciństwie. Zwykle niepokojące symptomy pojawiają się już u niemowlęcia, między piątym a szóstym miesiącem życia. Początkowo choroba bywa mylona z chwilowym podrażnieniem skóry czy alergią. Szybko okazuje się jednak, że zły stan skóry nie ustępuje mimo wyeliminowania czynników podejrzewanych o wywoływanie uczulenia. Skóra noworodka, który cierpi na AZS, jest szorstka, zaczerwieniona, pokryta ropnymi krostkami. Dziecko, którego skóra jest dotknięta chorobą, jest nerwowe i płaczliwe, ponieważ AZS wywołuje nieprzyjemny świąd, pieczenie i ból.

Jak pielęgnować skórę noworodka z AZS?

AZS u niemowląt wymaga specjalnej troski rodziców. Konieczne jest zachowanie odpowiednich zasad higieny i pielęgnacji, a także wyeliminowanie z najbliższego otoczenia malucha czynników, które działają drażniąco.
Dziecko należy myć w wodzie bez dodatków drogeryjnych środków myjących. Do kąpieli lepiej używać specjalnych kosmetyków dla noworodków z AZS lub natłuszczającego olejku lnianego czy migdałowego lub emolientów takich jak choćby Eloderm.
Po każdej kąpieli skórę dziecka należy nawilżyć kremem dedykowanym skórze atopowej. Apteki oferują specjalistyczne dermokosmetyki dla niemowląt chorujących na atopię.
Należy pamiętać, że podrażniona skóra dziecka jest bardzo wrażliwa. Ubranka, pościel i kocyki – wszystkie tekstylia, z którymi ma do czynienia maluszek – powinny być wykonane z naturalnych, miękkich, przyjemnych w dotyku materiałów. Nie wskazana jest wełna, która działa drażniąco i uczula.
Do prania ubranek i akcesoriów dziecka należy używać delikatnych, ekologicznych środków, które są bezpieczne dla skóry atopowej.

Co jeszcze zaleci lekarz na AZS u dzieci?

W przypadku pacjentów, u których przebieg choroby jest wyjątkowo silny, lekarz może zalecić dodatkowo podawanie dziecku leków. Noworodek, u którego stwierdzono atopowe zapalenie skóry, powinien pozostawać pod stałą opieką lekarza – ten będzie mógł na bieżąco kontrolować stan skóry maluszka i sterować procesem łagodzenia objawów.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *