Chore zatoki – uciążliwa i niebezpieczna dolegliwość

By | 7 października 2015

Zwykle nie zdajemy sobie sprawy z posiadania zatok dopóki nie zaczynamy cierpieć z ich powodu. Rola tych przestrzeni w ludzkiej czaszce nie jest do końca znana. Prawdopodobnie biorą one udział w spełnianiu funkcji oddechowych, węchowych, mechanicznych, fonetycznych, termicznych; a zatem między innymi nawilżają i ogrzewają wdychane powietrze, chronią mózgoczaszkę przed urazami, stanowią przestrzeń rezonacyjną, zmniejszają ciężar twarzoczaszki.

Chore zatoki - uciążliwa i niebezpieczna dolegliwośćNiestety, bardzo łatwo ulegają stanom zapalnym. Wiele osób łapiąc, wydawałoby się zwykłe przeziębienie, prawie natychmiast zaczyna uskarżać się na objawy typowe dla zapalenia zatok. Chore zatoki to dolegliwość bardzo nieprzyjemna i uciążliwa. Objawy choroby zatok to przede wszystkim ból umiejscowiony zwłaszcza w okolicy czoła, ale także szczęki, górnych zębów lub policzka, okolicy nasady nosa, szczytu głowy lub ucha. Ból nasila się zwłaszcza przy pochylaniu głowy oraz przy nacisku. Inne objawy choroby zatok stanowić mogą: gorączka i zapalenie błony śluzowej nosa.

Leczenie zapalenia zatok przynosowych jest utrudnione ze względu na lokalizację i trudność penetracji miejsc objętych stanem zapalnym. Lekarz laryngolog przepisać może odpowiednie leki. Innymi sposobami walki z chorobą zatok są zabiegi, takie jak płukanie lub drenaż zatok. W zależności od tego, które z zatok przynosowych (czołowe, szczękowe, sitowe, zatoka klinowa) wymagają leczenia, dostosowuje się odpowiedni zabieg. Drenaż, czyli punkcja zatok czołowych jest na przykład zabiegiem operacyjnym.

Dlatego warto zareagować jak najszybciej, aby leczenie farmakologiczne miało szansę zadziałać. Zwłaszcza, że zapalenie zatok może nieść za sobą poważne powikłania, takie jak na przykład: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie szpiku kości czaszki, ropień mózgowy, ropowica oczodołu, uszkodzenie wzroku, opadnięcie powieki i wiele innych.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *