Częste choroby stóp

By | 6 lipca 2017

Częste choroby stópNiewygodne buty, nieprawidłowa higiena – to jedne z przyczyn problemów ze stopami. Jak można się ich ustrzec i wyleczyć, kiedy już się pojawią?

Wrastający paznokieć

Problem ten najczęściej dotyka osoby, które obcinają paznokcie bardzo krótko, do tego przy zabiegu tym zaokrąglają brzegi płytki. Przyczyną problemów z wrastającym paznokciem może być także noszenie obuwia z wąskimi czubkami. Można uniknąć tego problemu obcinając przede wszystkim prosto paznokcie i nosząc buty, które mają szersze noski. Jeśli problemy już się pojawią, należy wybrać się do podologa. Problem wrastającego paznokcia rozwiąże założenie specjalnych klamer lub rurek.

Pękające pięty

Problem dotyczy głównie osób, które mają niedobór witaminy A. Pękające pięty są także częstym problemem osób, które mają naskórek ze skłonnością do rogowacenia. Sprzyja im także cukrzyca i otyłość. Aby zmniejszyć problem warto przede wszystkim uzupełnić niedobór witaminy A zażywając jej suplementy. Można także w wymoczone i osuszone stopy wcierać preparaty na zrogowacenia oraz maść z dodatkiem witaminy A. Jeśli problem jest bardzo nasilony, konieczna jest wizyta u dermatologa.

Modzele

Nazywa się je także odciskami poprzecznymi. Do ich powstawania przyczyniają się: ucisk skóry z góry i z dołu poprzez ciasne obuwie na twardych spodach, deformacja kości śródstopia lub płaskostopie poprzeczne. Jeśli ten problem ciebie dotyczy, kup w aptece tak zwane pelotki. To miękkie wkładki, które należy umieścić pod kośćmi śródstopia. Po umyciu stóp i ich osuszenia należy je smarować preparatem zmiękczającym do stóp. Twarde zgrubienia należy ścierać grubą tarką do stóp. Jeśli modzele mimo tych zabiegów nie znikną, na ich usunięcie trzeba wybrać się do pedikiurzystki.

Grzybica

Można się nią bardzo łatwo zarazić na przykład chodząc na basenie boso. Grzybicę stóp możemy spróbować wyleczyć sami stosując dostępne bez recepty preparaty antygrzybicze. Jeśli jednak po siedmiu dniach kuracji skóra nadal swędzi i piecze, a z krawędzi stóp nie znikły pęcherzyki, wybierz się do dermatologa.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *