Kaszel: jakie dolegliwości może sugerować?

By | 18 lipca 2017

Kaszel: jakie dolegliwości może sugerować?Kaszel jest jednym z odruchów obronnych, jakie może przejawiać nasz organizm. Większość z nas uważa, że pojawia się on wyłącznie w przypadku przeziębienia czy grypy. Tymczasem kaszel może być jednym z objawów wielu naprawdę groźnych chorób.

Niewydolność serca

Jedną z chorób, jaką może sygnalizować kaszel jest niewydolność serca. W tym przypadku kaszel będzie suchy, a co za tym idzie bardzo męczący. W zdecydowanej większości przypadku kaszel będzie dokuczał nam podczas snu bądź po podjętym wysiłku fizycznym. Towarzyszącym objawem mogą być również duszności. Kaszel w takim przypadku może utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy. Jak sobie z nim poradzić? Doraźnie można stawiać na tabletki i syropy, w których składzie znajduje się kodeina. Nie można jednak rezygnować z konsultacji z lekarzem kardiologiem. Jeżeli badania potwierdzą niewydolność serca, lekarz zaleci odpowiednie leczenie.

Choroba refluksowa

W tym wypadku treść pokarmowa znajdująca się w żołądku przedostaje się do przełyku, podrażniając błonę śluzową, która go wyściela. W konsekwencji pojawia się kaszel, który najczęściej dokucza nam w momencie, gdy pochylamy się do przodu, leżymy lub właśnie zjedliśmy obfity posiłek. Do objawów choroby refluksowej zalicza się również:
– nudności;
– zgagę;
– odbijanie się.
Aby potwierdzić lub wykluczyć chorobę refluksową, niezbędne jest wykonanie gastroskopii. Doraźnie można zmniejszyć nasilenie dolegliwości, eliminując ze swojej diety:
– kawę;
– napoje alkoholowe;
– owoce cytrusowe;
– gazowane napoje;
– ostre przyprawy.

Zapalenie krtani

W tym wypadku kaszel jest niezwykle charakterystyczny – przypomina szczekanie psa. Nie da się go pomylić z żadnym innym. Do objawów towarzyszących zalicza się:
– chrypkę;
– duszności.
W przypadku niezbędne jest zażywanie antybiotyków, które zabiją bakterie odpowiedzialne za infekcję. Pomocne okazują się być również syropy o działaniu wykrztuśnym. Należy również zatroszczyć się o temperaturę powietrza panującą w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Nie powinna ona być wyższa niż 20 stopni.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *