Nowe skandale dopingowe

By | 29 września 2016

Nowe skandale dopingoweOstatnie miesiące to prawdziwy zalew nieciekawych doniesień z różnych aren sportowych na temat sportowców, którzy korzystają z dopingu.

O ile nieuczciwość poszczególnych sportowców lub trenerów była czymś oczywistym i znanym od wielu wieków, o tyle rozmiary dzisiejszych afer dopingowych zdecydowanie wykraczają poza przypadki pojedynczych, indywidualnych sportowców czy konkretnego trenera. Oczywiście nie wszystkie kraje w równym stopniu walczą z dopingiem, nie wszędzie też federacje pozwalają na jakiekolwiek oszustwa w tym zakresie. Każdy kraj, każda dyscyplina sportu, ma swoje własne unikalne doświadczenia i tradycje w walce z dopingowiczami – jedne są bardziej skuteczne, inne jedynie pozorują jakieś działania.

D0ping w sporcie

Niestety ostatnie doniesienia chociażby w kwestii zorganizowanego dopingu przez rosyjskich sportowców pokazują, że doping maskują już dzisiaj nie poszczególni ludzie, ale całe doskonale zorganizowane siatki przypominające swoją strukturą organizacje przestępcze. Bardzo często też to krajowe i międzynarodowe federacje lub laboratoria ministerialne powołane do nadzorowania walki z dopingiem wśród sportowców, same bywają uwikłane w proceder ukrywania i maskowania dowodów. Rosyjscy olimpijczycy w sporej części zostali wykluczeni z Igrzysk Olimpijskich w Rio, natomiast rosyjska kadra paraolimpijska w całości nie została dopuszczona do startu w tej imprezie najwyższej rangi.

Walka z dopingiem

Sukces udało się odnieść oczywiście tym federacjom i sportom, które realnie chciały z dopingiem walczyć. Najbardziej znanym przykładem na dzień dzisiejszy może być kolarstwo, które za czasów sukcesów Amerykanina Armstrona w Tour de France było bardzo szanowaną dyscypliną sportu, ale zostało skutecznie zniszczone wizerunkowo po ujawnieniu funkcjonowania drużyny US Postal. Dopiero kolejne lata bardzo ostrej i bezwzględnej walki z dopingiem przez międzynarodową federację kolarską UCI przyczyniły się do ponownego przywrócenia kolarstwu jego dawnego blasku. Dzisiaj kolarstwo może posłużyć za przykład jednego z czystszych sportów na świecie – w odróżnieniu od lekkoatletyki czy podnoszenia ciężarów.

https://rodzinazdrowia.pl/czy-doping-w-sporcie-to-obecnie-jedyny-klucz-do-sukcesu

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *