Opalanie a leki

By | 1 czerwca 2017

Opalanie a leki

Obrzęk, przebarwienia, wysypka, świąd – to objawy, które mogą być nie tylko skutkiem opalania się, ale także zażywania leków, które powodują zwiększenie wrażliwości na działanie promieni słonecznych.

Dlaczego pojawia się uczulenie?

Zażywając leki sprawiamy, że zawarte w nich substancje trafiają do krwioobiegu, a następnie do tkanek. Trafiają więc także do tkanek, z których zbudowana jest skóra.

Pod wpływem promieni słonecznych substancje te mogą przekształcić się w alergeny lub toksyny. Skutki tej reakcji mogą pojawić się praktycznie od razu po opalaniu się. Najczęściej jednak pojawiają się po upływie 24, czasem 48 godzin. Ale fotoalergia może pojawić się nawet w okresie do 21 dni po zakończeniu terapii. Najczęściej widoczne są w miejscach, które były narażone na bezpośrednie działanie słońca.

Jakie leki mogą wywołać fotoalergię?

Taką reakcją mogą wywołać nawet dostępne bez recepty leki przeciwbólowe z naproksenem, diklofenakiem lub ibuprofenem. Zanim zaczniemy je zażywać przeczytajmy ulotkę, sprawdźmy, czy nie ostrzega ona przed wzmożoną reakcją na słońce. Nadwrażliwość na promienie słoneczne wzrasta także u osób, które zażywają:
– środki przeciwdepresyjne, uspokajające, stosowane w leczeniu choroby Parkinsona oraz wszystkie inne, których zadaniem jest wspieranie pracy układu nerwowego;
– antybiotyki;
– niektóre leki przeciwcukrzycowe;
– leki hormonalne; także tabletki antykoncepcyjne oraz preparaty, które przyjmowane są w ramach hormonalnej terapii zastępczej w celu uzupełnienia niedoborów estrogenów;
– beta-blokery i inne preparaty na obniżenie ciśnienia oraz środki przeciwko arytmii serca;
– środki moczopędne.
Fotoalergię mogą wywołać także zioła. Najczęściej wywołują ją: mniszek lekarski, nagietek, dziurawiec, arnika, preparaty na bazie dziegciu, arcydzięgiel.

Jak złagodzić objawy fotoalergii?

Niezbyt nasilone objawy złagodzi zażycie dostępnych bez recepty preparatów antyhistaminowych oraz wapna. Jeżeli objawy są nasilone, jeśli po zażyciu preparatów nie ustępują, konieczna jest wizyta u lekarza.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *