Wysiłkowe nietrzymanie moczu

By | 3 lipca 2017

Wysiłkowe nietrzymanie moczuTo problem, który dotyka wiele kobiet w bardzo różnym wieku. Z problemem tym zmagają się zarówno kobiety po 30., jak i po 50. roku życia. Jakie są nowoczesne metody leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest efektem osłabienie mięśni Kegla. Nieleczone NTM postępuje, nie ma też żadnych szans, że ustąpi samoistnie. Kobiety, które borykają się z problemem nietrzymania moczu mają dzisiaj do wyboru nowoczesne metody leczenia. Dobór metody zależy od stopnia nasilenia objawów.

Elektrostymulacja

To zabieg, który jest wykonywany przy lekko nasilonym NTM. Zabieg nie jest bolesny. Polega na wprowadzeniu do pochwy lub odbytu elektrody, przez którą jest przepuszczany impulsowo prąd, który płynie z elektrostymulatora. Moc i częstość impulsów jest obliczana przez fizjoterapeutę. Pod wpływem impulsów elektrycznych następuje kurczenie i rozkurczanie się mięśni dna miednicy. Efektem jest ich wzmocnienie. Niezbędne jest wykonanie serii przynajmniej dziesięciu zabiegów. Dodatkowo pacjentki powinny ćwiczyć samodzielnie mięśnie Kegla.

Laseroterapia

Zabieg stosowany u pacjentek z lekko lub średnio nasilonymi objawami NTM. Zabieg polega na wprowadzeniu do szyjki macicy głowicy lasera, którego światło pobudza włókna kolagenowe śluzówki macicy do namnażania się. Efekt zabiegu to wzmocnienie okolic ujścia cewki moczowej i ścianek pochwy. Po zabiegu laseroterapii problem wysiłkowego nietrzymania moczu znika na kilka lat. Zabieg jest bezbolesny.

Taśma

Wszczepiana jest w przypadku zaawansowanego stadium nietrzymania moczu. Zabieg ten może być wykonany kilkoma metodami. Po wszczepieniu taśmy problem znika na mniej więcej 10 lat. Po tym okresie konieczna jest wymiana taśmy na nową. Dodatkowo po zabiegu pacjentki powinny samodzielnie w domu ćwiczyć mięśnie Kegla. Zabieg ten jest wykonywany w ramach ubezpieczenia.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest problemem bardzo krępującym. Dotyka nie tylko dojrzałe, ale także młode kobiety. Dzięki nowoczesnym zabiegom można go rozwiązać.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *